Češtinek je můj kobylka

19. ledna 2011 v 14:00 | Denice |  Téma týdne
Je docela možné, že můj vztah k pravopisu a češtině je velice ovlivněn školami a častou četbou nehledě na časté sepisování hovadin, ale já prostě nesnáším, když někdo mluví jako idiot.

Strašně ráda poslouchám lidi jak mluví nářečím a snažím se pochopit, o čem je řeč. Baví mě vtipkování založené na mnohovýznamu slov a narážky na čecháčky/pražáky a jejich slovník. Zbožňuju čtení a pořád sepisuju nějaké příběhy (většinou nezveřejnitelné nebo nedopsané.) Čeština je jediný jazyk, o kterém si troufám říct, že ho jakž takž zvládám, i když se občas najde nějaká ta mouška.

Zvládám rozhovor se sestrou, která má tendence pořád opakovat nějaká slova (tzv. slovní vycpávka), dokonce i komunikaci s agresivními důchodci a puberťáky.
Ovšem nedochází mi, proč některá individua musí pořád používat nějaký vole a pičo v rozhovoru se svými vrstevníky. Tohle je pro mě nepochopitelné. Možná si tak něco dokazují.
Každý už asi četl něco, co si psaly dvě puberŤačky, kdy každé písmeno je jinak veliké, text obsahuje víc zdrobnělin než muzeum miniatur a obsak by vydal za dva řádky? Ony tak i mluví! Myslela jsem, že to nejde, ale jde.
Často se mi stává, že v novinách najdu pověstného tiskařského šotka. Pokud je to jednou za čas, tak mi to přijde jako příjemné zpestření článku, ale všeho s mírou. Něco se prostě nedá číst.

Zjistila jsem, že strašně nerada píšu nespisovně. Vždycky se snažím text ztvárnit co nejslušněji v podvědomé hrůze, že by se dostal do rukou nějakému učiteli češtiny. Asi reflex.
Mluvím tím nářečím, na jehož území se momentálně nacházím, takže teď střídám hanáčtinu a ostravštinu a mluvím opravdu hodně rychle. Většina lidí na mě kouká jak tele na svatý obrázek a marně se snaží zachytit místa, kde se nadechuju. Ale jinak mluvím příhraniční směsí všeho, jako všichni v mém okolí. Ovšem nerada mluvím sprostě. Musím být opravdu vzteklá, abych nahlas vypustila z pusy něco horšího než blbec.

Připadám si strašně stará, když takhle mudruju, ale většina těch lidí o je tak pět let kolem mě. Krom těch redaktorů teda.

Vzhledem k tomu, že se tady dost chlubím, že píšu spisovně, čekám, že jsem sem nasekala dost chyb, aby mi je někdo předhodil. Klidně do mě. Za blbost se platí, že?
Ale tak či tak, jazyk se neustále vyvíjí a mění. trochu se děsím toho, co se z něj stane, ale dobře mu tak. Má se o sebe líp starat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kika Kika | 19. ledna 2011 v 14:17 | Reagovat

Hezký :o)) To mi tady - bohužel - žádné nářečí nemáme :((

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Není-li uvedeno jinak, jsou zde veřejněná literální díla mým autorským počinem. Je-li dílo převzato od jiného autora, je to jasně uvedené v úvodním článku. Je-li pod dílem podepsán SallyPejr, jedná se o moji práci. Většina postav v sekci Fanfiction jsou vlastnictvím původních autorů, kteří vytvořili díla, na jejichž motivy je fanfikce zaměřena. Není-li uvedeno jinak, jsou doprovodné obrázky převzaty z internetu. Články mohou obsahovat tématiku nevhodnou osobám mladších 18-ti let nebo tématiku, která není vhodná pro většinu společnosti. Nelíbí se, nečtěte...