Noční nebe

31. ledna 2011 v 13:01 | Netopýr |  Téma týdne
Okolo ohniště sedí skupinka lidí a mlčí. Důležité rozhovory už jsou za nimi a teď nastal čas vyprávění, ovšem nikdo nic neříká. Dokonce ani Bába - nejstarší členka malého kmene.
"Hej, špunte, co tady děláš?" ozve se jeden z mužů, když si všimne dítěte, které má už dávno spát.
"Nech ho." zaskřehotá Bába a mávne na vylekaného chlapce. Muž si jen něco nespokojeně zamumlá pod nos.
"Co bys chtěl vědět?" zeptá se ho, když klučina přijde blíž.
"Co jsou zač?" ukáže dítě vzhůru.
Všichni zvednou hlavy a podívají se na nebe poseté miliony hvězd.
"Zeptej se jeho." ukáže Bába na muže, který chtěl kluka poslat spát. "Myslí si, že ví všechno nejlíp."
"Já to chci vědět od tebe." řekne chlapec tiše. "Ty víš všechno nejlíp."
Bába se jen zachichotá, ale pustí se do vyprávění.
"Tam nahoře je jiný svět. Svět duchů, kam se po smrti dostane každý z nás. Každá rodina tam má své ohniště, kolem kterého se shromažďují duchové zemřelých, ale i duchové těch, kteří se teprve mají narodit. Ohniště ale nejsou osamocená. Blízko je vždy ohniště dalších rodin z kmene. Každý kmen tak tvoří spoustu ohnišť a ty ohniště potom vytváří různé obrazce. My jsme kmen medvěda. Když se podíváte támhle, uvidíte souhvězdí medvěda. To je místo, kam každý z nás jednou odejde."
Okolo ohniště se rozhostí ticho, které ruší jen praskání dřeva a tiché šumění větví.
"U nás se vypráví jiný příběh." ozve se jedna z žen.
Jako jediná má rudé vlasy. Její muž si ji přivedl z velké dálky a nikdo netuší, k jakému kmeni patřila původně. Ovšem přinesla sebou mnohé vědomosti, které tlupě přináší užitek.
"V jednom kmeni daleko směrem na půlnoc od mé předchozí země vyprávěli, že se ve hvězdách skrývá náš osud." vypráví žena. "Každý se prý narodí pod určitým seskupením hvězd a to určí, jaké bude mít schopnosti a vlastnosti. Dokonce říkali, že je na noční obloze napsán náš osud. Vše, co se nám stane dobrého i špatného. Řídili podle hvězd své osudy."
"A co se vyprávělo u vás?" zeptá se Bába zvědavě.
"Že se ve hvězdách nepíše osud, ale příběhy. Každý, kdo prokázal velkou odvahu, si prý zaslouží být zpodobněn na noční obloze, aby si o jeho příběhu lidé ještě dlouho vyprávěli. I my jsme tomu souhvězdí říkali medvěd." ukáže žena na kmenové souhvězdí. "Támhle je lovec a tam medvíďata. Je to příběh o krutém lovci, který se mstil medvědům za vlastní neúspěch, a hodné medvědici, které se snažila ochránit svá mláďata."
"A jak to dopadlo?" zeptá se chlapec zvědavě.
"To ti povím jindy, teď běž spát." pošle ho žena pryč.
Klučina se rozběhne do jeskyně, kde má každá rodina své ohniště. Hned u ústí jeskyně na něj čeká klubko dětí.
"Slyšeli jste?" zeptá se kluk kamarádů.
"Všechno." přikývne vůdce bandy rozhodně.
Všichni se otočí na drobného klučíka se zkoumavým pohledem.
"Říkali jsme ti, že ten tvůj nápad je blbost." řekne mu vůdce bandy.
"Co vymyslel?" zajímá se chlapc, který byl u ohniště. Sotva přišli na téma hvězd, vyhnali ho vyzvídat, takže neví, na co ten malý zase přišel. vždycky má podivné nápady.
"Ále." mávne vůdce rukou a pomalu se vydá ke svému lůžku. "Prý to jsou obrovské hořící plynové koule vzdálené od nás miliardy kilometrů."
"Aha." přikývne chlapec a pospíší si za vůdcem. "A co to jsou miliardy kilometrů?"
"Copak já vím? Nějaký jeho výmysl."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Není-li uvedeno jinak, jsou zde veřejněná literální díla mým autorským počinem. Je-li dílo převzato od jiného autora, je to jasně uvedené v úvodním článku. Je-li pod dílem podepsán SallyPejr, jedná se o moji práci. Většina postav v sekci Fanfiction jsou vlastnictvím původních autorů, kteří vytvořili díla, na jejichž motivy je fanfikce zaměřena. Není-li uvedeno jinak, jsou doprovodné obrázky převzaty z internetu. Články mohou obsahovat tématiku nevhodnou osobám mladších 18-ti let nebo tématiku, která není vhodná pro většinu společnosti. Nelíbí se, nečtěte...