Relativita nekonečna

27. února 2013 v 0:12 | SallyPejr |  Téma týdne
Nekonečno znamená, že něco nemá konec. Jednoduchá definice, není-liž pravda, milý Watsone?
Nekonečný je třeba vesmír. Tvrdí to vědci, takže by to mohla být pravda, i když pravdou kdysi byla i placatá země. Jenže vědci taky tvrdí, že se vesmír rozpíná a mají na to i důkazy, i když pro ty, co nenávidí fyziku mám varování, že se u těchto důkazů musí krapítek myslet. Ale to je teď jedno. Mě by spíš zajímalo, když je ten vesmír teda nekonečný, tak kam se rozpíná? Protože pro mou maličkost nekonečný=bez konce=bez okraje. Prostě nekonečný vesmír pro mě znamená, že je všude, tak kam se rozpíná? Leda že by se rozpínál dokola, ale to vyžaduje trochu složitělší úvahy čistě teoretického rázu. A já sice fyziku rád, ale matematiku fakt ne, takže to přestanu rozvádět.
Jako další důkaz toho, že je nekonečno pouze vyvratitelná hypotéza, jsem chtěl použít lidskou fantazii. Člověk má hodně bohatou fantazii a neustále něco vymýšlí. Důkazem budiž kartotéka patentového úřadu a Guinnesova kniha rekordů. Lidi vymyslí cokoliv. Ale je na to jeden chyták, který ani lidská fantazie nepřekoná. Zkuste vymyslet novou barvu. To měly být moje argumenty, až na to, že moc čtu, tak můžu nekonečnost lidské fantazie potvrdit. Člověk umí vymyslet i novou barvu. Ten člověk je Terry Pratchett, který v knihách o Zeměploše popisuje oktarínovou. Je pěkná barva, fakt.
Nekonečný prý je i mobiův pás. Pokud nevíte o co jde, koukněte se na googlu na obrázky. Mobiův pás je smyčka třeba z papíru, která má jen jednu stranu. Papír má dvě strany, ale smačka jen jednu. Dá se to ověřit, když si na jedné straně začnete dělat čáru. Nakonec se spojí. Mobiův pás alias nekonečná smyčka. Jenže když jezdíte furt dokola, tak to neznamená, že je cesta nekonečná, i když vám to tak příjde.
Nekonečné je i desetiminutové zkoušení u tabule, pětačtyřiceti minutová hodina nenáviděného předmětu, jízda výtahem přes dvě patra s děsně smrdícím chlapem, čekání s bolavým zubem na zubaře a plno dalších věcí. Všechny se dají ohraničit časovými úseky, které jsou mnohem kratší než je nekonečno, ale zkuste to tvrdit aktérům těchto situací. I oni si uvědomují, že jsou řeči o nekonečnu přehnané, ale v tu chvíli tomu věří.
Ale je jedna věc a vsadím boty, že se mnou budete souhlasit, která je nekonečná. Tenhle spíše pojem, protože z fyzikálního hlediska to vlastně ani není, i když krom nekonečnosti to má za vlastnost i všudypřítomnost. A ne Bůh to není, i když o něm se to taky tvrdí. Já myslím něco mnohem přízemnějšího a běžnějšího. Ať už vesmír, fantazie nebo mobiův pás jsou nebo nejsou nekoneční, tohle je. No už to řeknu.
Nekonečná je jen lidská debilita.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 27. února 2013 v 8:54 | Reagovat

Jo, debilita opravdu nekonečná je. Z jedné strany je poměrně pevně ohraničené, ale z té druhé je otevřená a člověk jenom zírá kam je možno klesnout a ještě při tom nenarazit na dno.

2 Lilly Lilly | E-mail | Web | 27. února 2013 v 12:20 | Reagovat

Ťažko si to nekonečno predstaviť :D

3 SallyPejr SallyPejr | 27. února 2013 v 22:46 | Reagovat

[2]: to je fakt...já si vždycky říkal, co je za okrajem vesmíru a jestli je tam nicota, tak jak vypadá nic a to je teprv představa na palicu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Není-li uvedeno jinak, jsou zde veřejněná literální díla mým autorským počinem. Je-li dílo převzato od jiného autora, je to jasně uvedené v úvodním článku. Je-li pod dílem podepsán SallyPejr, jedná se o moji práci. Většina postav v sekci Fanfiction jsou vlastnictvím původních autorů, kteří vytvořili díla, na jejichž motivy je fanfikce zaměřena. Není-li uvedeno jinak, jsou doprovodné obrázky převzaty z internetu. Články mohou obsahovat tématiku nevhodnou osobám mladších 18-ti let nebo tématiku, která není vhodná pro většinu společnosti. Nelíbí se, nečtěte...