Vysněný domov

13. března 2013 v 19:15 | SallyPejr |  Téma týdne
Místo, kde chci žít...
No jako malý škvrně jsem chtěla bydlet v malé vísce, kde jsme tou dobou žili. Je to taková malá díra za Jeseníkama, kterou nejspíš nikdo z vás nezná a ani nikdy znát nebude. Ale pro mě, pro malý dítě to byl celý svět. Žila jsem tam já, rodiče, prarodiče, přibývající sourozenci. Občas přijeli na návštěvu příbuzní. Věděla jsem, že jsou i jiná místa, kde bydlí oni a párkrát jsem tam i byla, ale tou dobou to byla daleká cesta do exotického kraje obřích měst. I když to byla jen Olomouc. Jako dítě jsem chtěla žít doma.
Když mi školní docházka rozšířila obzory na celou mapu světa, změnila jsem názor. Dost mi v tom pomohly i filmy. Na základce jsem se stopro rozhodla pro Nový Zéland. Důvody? Podmínky podobné našim, ale stejně jiné, zahraničí, krásná krajina, Pán Prstenů. Angličtina trochu problém, ale se slovníkem se přece dá domluvit všude ne? Taky se mi strašně líbila Francie. Teda. Francie se mi líbí pořád, hlavně Normandie se svou historií a Provance se svou levandulí, ale nesnáším francouzštinu. Já vím, že je to úžasný jazyk a krásný, ale já nejsem na jazyky moc stavěná a po čtyřech rokách předstírání studia na gymplu umím říct pořádně akorát "Je ne suis pas." a "J´ai apriss francais mais je ne parle pas" (nevím a učila jsem se francouzsky ale nemluvím). A taky jsem chtěla do Británie a Irska pro jejich kulturu a krajinu a (přiznávám) pivo, které chci furt zkusit a zjistit, jestli je opravdu teplé. Amerika mě oproti tomu nelákala, protože to pro mě byla země namyšlených pojídačů hamburgerů. Jo a taky jsem chtěla do Japonska. Strašně se mi líbí jejich historie, legendy, kultura, i když je přece jen dost odlišná na to, abych ji pořádně pochopila, ale to neva. Tou dobou jsem začala sledovat anime a věřila jsem, že se naučím japonsky. Do teď nic. Dopadlo to jako francouzština, až na to že s japonštinou jsem ještě nezačala. Hodně se mi líbily i turistické prospekty plné exotických fotek, kterým jsem nevěřila, že neprošly fotoshopem. Základka a střední pro mě znamenaly, že chci (bez ohledu na své jazykové schopnosti) žít v zahraničí.
Teď jsem na VOŠce, plnoletost mám pár roků za sebou. A moje vysněné bydliště? Přesně neexistuje. Co se týče zahraničí, moc se mi nelíbí jejich zemětřesení, tornáda, jedovatí tvorové,... Ale cestování v plánu mám. V rámci práce chci jet na Arabský poloostrov. Chci projet celou Británii (klidně i stopem, pokud se najde blázen, co by do toho se mnou šel, samotnou mě nepustí). A navzdory svým názorům na Ameriku, chci projet celou road 66. Ideální by to bylo s motorkou, ale tu nemám, tak to budu muset vyřešit jinak. A s kámoškou jsme plánovali cestu stopem od nás až k Černobylu, to bych taky ráda uskutečnila. Ale to jsou plány na cestování. Pokud bych cestou nepotkala někoho tak sympatického jako je Tom Hiddleston nebo Hugh Jackman, tak to opravdu zůstanou jen cestami. A bydlení?
No, já vím že tahle země podle všech optimistických názorů míří do háje, ale mně se tady líbí. Je tu pěkná krajina, občas i lidi. Líbí se i místní historie a kultura. A jazyk docela zvládám, takže by neměl být problém se domluvit. Líbí se mi hlavně Olomouc, pro tu mám velice silnou slabost. A taky se mi líbí jedno městečko na severu. Ještě dál než na severu. Je tam takový polorozpadlý barák s relativně zanedbanou zahradou a kolem plno práce. Ale je to tam doma, protože tam bydlím. Bydlím tam já i celá moje přerostlá rodina a i když má dům i okolí plno nedostatků, je to doma.
A doma je místo, kde chci žít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karin-photo Karin-photo | E-mail | Web | 13. března 2013 v 19:18 | Reagovat

Nádherně napsané :-) Ten obrázek na závěr tomu článku dodal šmrnc ;-)

2 Ladycarrot Ladycarrot | Web | 13. března 2013 v 19:32 | Reagovat

Krásnéé

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Není-li uvedeno jinak, jsou zde veřejněná literální díla mým autorským počinem. Je-li dílo převzato od jiného autora, je to jasně uvedené v úvodním článku. Je-li pod dílem podepsán SallyPejr, jedná se o moji práci. Většina postav v sekci Fanfiction jsou vlastnictvím původních autorů, kteří vytvořili díla, na jejichž motivy je fanfikce zaměřena. Není-li uvedeno jinak, jsou doprovodné obrázky převzaty z internetu. Články mohou obsahovat tématiku nevhodnou osobám mladších 18-ti let nebo tématiku, která není vhodná pro většinu společnosti. Nelíbí se, nečtěte...